© Copywrite 2024 | Romgos Bio Energia
Najczęściej zadawane pytania
Czy Inwestor posiada tytuł prawny do nieruchomości, na której ma powstać zakład produkcji nawozów i paliw organicznych?
Tak, inwestor posiada tytuł prawny do nieruchomości. Jest to podstawa do wszczęcia procedury administracyjnej i uzyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń.
Jaka jest planowana powierzchnia zakładu?
Planowana powierzchnia zakładu to do ok. 4 ha.
W jakiej dokładnie technologii będzie działać zakład produkcji nawozów i paliw organicznych?
Zastosowana technologia stanowi know how przedsiębiorstwa. Jest również od lat stosowana w wielu krajach w Europie i na świecie. Zaletą technologii jest wykorzystanie biomasy na cele energetyczne.
W procesie beztlenowego rozkładu masy organicznej wytwarza się płynna bezwonna masa pofermentacyjna oraz biogaz, który następnie jest uszlachetniany do biometanu stanowiącego odnawialne źródło energii. Drugim produktem tego procesu jest masa pofermentacyjna posiadająca właściwości nawozowe dzięki wysokiej koncentracji składników mineralnych.
Sam proces fermentacji odbywa się w hermetycznych zbiornikach nie powodując emisji gazów i substancji do powietrza.
Jaka jest różnica pomiędzy biogazownią, a zakładem produkcji nawozów i paliw organicznych?
Zakład produkcji nawozów i paliw organicznych to szczelny i zamknięty zakład. Odbiór substratów odbywa się wewnątrz instalacji, w zamkniętej hali procesowej. Następnie są one bezpośrednio kierowane do procesu przetwarzania. Emisje zapachów są przefiltrowywane i zostają w granicach inwestycji. W tego typu zakładzie wytwarzane są nawozy organiczne, a biogaz jest uszlachetniany do formy biometanu. Wytworzona energia elektryczna i niewielkie ilości ciepła wykorzystywane są na potrzeby własne.
Biogazownia funkcjonuje w obiegu otwartym, co oznacza, że substraty przechowywane są w poza instalacją a zbiorniki pofermentacyjne są otwarte.
W jakim trybie będzie działać zakład produkcji nawozów i paliw organicznych?
Zakład pracować będzie w sposób ciągły, tj. 24 godzin/doba przez 7 dni w tygodniu.
Jakie substraty będą wykorzystywane podczas produkcji nawozów i paliw organicznych?
Planowane do wykorzystania surowce organiczne to m.in. resztki roślinne, substraty pochodzenia rolniczego czy odpady spożywcze. W raporcie oddziaływania na środowisko każdy zakład ma szczegółowo wylistowane substraty używane w produkcji.
Jak będą odbywać się dostawy surowców i komponentów oraz odbiór produktów?
Dostawy i odbiór produktów odbywać się będą transportem kołowym w robocze dni tygodnia. Trasy przejazdu zostaną ustalone z właściwym Urzędem Gminy lub Miasta.
Dostawy będą się odbywać w godzinach od 6-18.
Substraty do instalacji będą dowożone pojazdami specjalistycznymi, posiadającymi odpowiednie zabezpieczenia i dopuszczone do przewozu tego tupu materiałów. Docelowo ciężarówki będą zasilane biogazem (biolng) wyprodukowanym w zakładzie.
W jaki sposób Inwestor planuje zabezpieczać środowisko gruntowo- wodne przed ewentualnym zanieczyszczeniem?
Inwestor przygotował szereg zabezpieczeń, które mają na celu ochronę środowiska wodno-gruntowego. Wszystkie zastosowane rozwiązania są zgodne z wymaganiami prawnymi w tym zakresie. Należą do nich m.in. wyposażenie terenu zakładu w sorbenty, maty lub biopreparaty neutralizujące ewentualne wycieki, odprowadzenie wód opadowych i roztopowych poprzez separatory ropopohodne do zbiornika retencyjnego oraz kontrolowanie stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w trakcie eksploatacji.
W raporcie oddziaływania na środowisko każdy zakład ma szczegółowo wylistowane rozwiązania minimalizujące wpływ na środowisko wodno-gruntowe.
Jak będą zbierane na terenie zakładu produkcji nawozów i paliw organicznych wody opadowe lub roztopowe?
Wody opadowe lub roztopowe po podczyszczeniu zostaną odprowadzane do zbiornika retencyjno-przeciwpożarowego.
Takie postępowanie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Marskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1311).
Jakie jest aktualne tło zanieczyszczeń atmosferycznych w rejonie planowanej inwestycji?
Analiza zanieczyszczeń gazowych i pyłowych stanowić będzie element raportu oceny oddziaływania na środowisko i wykonana zostanie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2010 r., poz. 87). Oznacza to, że aktualny stan powietrza w rejonie lokalizacji inwestycji zostanie określony przez właściwy inspektorat ochrony środowiska.
Jak eksploatacja zakładu produkcji nawozów i paliw organicznych może wpływać na jakość powietrza?
Zastosowana technologia zapobiega wydzielaniu się zapachów z zakładu.
Planowany system oczyszczania powietrza gwarantuje dotrzymanie wszelkich norm w zakresie emisji. Spełnione zostaną wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2010 r., poz. 87).
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1706) Inwestor prowadzący instalację będzie zobowiązany do wykonywania okresowych pomiarów wielkości emisji gazów i pyłów do powietrza, z częstotliwością co najmniej dwa razy w roku, raz w sezonie zimowym (październik–marzec) oraz raz w sezonie letnim (kwiecień–wrzesień).
Jakie rozwiązania zastosował Inwestor w zakresie minimalizacji wystąpienia uciążliwości zapachowej?
Inwestor zastosował szereg działań w zakresie ograniczenia zapachów. Przede wszystkim procesy technologiczne prowadzone są w obiekcie szczelnie zamkniętym, a użyte filtry i biofiltry tworzące system oczyszczania powietrza ograniczają emisję zapachów poza halę procesową. Dodatkowo przyjęcie substratów odbywa się w zamkniętej hali. Substraty nie są składowane tylko od razu po przyjęciu przetwarzane.
W instalacji zastosowane zostały szczelne i łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie, a
regularne opróżnianie i sprawdzanie stanu technicznego zbiorników zewnętrznych minimalizuje wydzielanie zapachów.
Jakie standardy dotyczące emisji hałasu będzie musiał spełniać zakład produkcji nawozów i paliw organicznych?
Analiza akustyczna stanowi integralną część raportu oceny oddziaływania na środowisko.
W zakresie emisji hałasu Inwestor będzie przestrzegał standardów akustycznych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 112) na najbliższych terenach objętych ochroną akustyczną.
Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1706) Inwestor będzie zobowiązany do wykonywania okresowych pomiarów hałasu w środowisku, z częstotliwością raz na dwa lata, z uwzględnieniem specyfiki pracy źródeł hałasu.
Jakie systemy bezpieczeństwa będą stosowane?
W naszej instalacji stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego instalacja będzie wyposażona we wszystkie systemy bezpieczeństwa, czujniki i będzie spełniała wszystkie wymogi odległościowe i pożarowe. Instalacja będzie też posiadać rozbudowaną instalację odgromową.
Kto pełni nadzór nad działającym zakładem produkcji nawozów i paliw organicznych?
Nadzór nad tego typu instalacją sprawuje właściwy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Marszałek Województwa.
Jakie są korzyści z wykorzystania nawozów organicznych?
Do zalet wykorzystania nawozów organicznych należy zaliczyć:
- poprawę struktury gleby – zdrowsza i bardziej żyzna
- poprawa jakości gleby – miąższość, PH, wzbogacenie ziemi w składniki pokarmowe
- naturalna odnowa składników odżywczych
- lepsze wykorzystanie składników przez rośliny i tym samym większe plony
- zniszczenie nasion chwastów, co ogranicza koszty związane ze stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin
- wykorzystanie składników pochodzenia naturalnego, bezpiecznych dla środowiska i ludzi – prowadzenie zrównoważonej gospodarki
- poprawa zdolności retencji wody i zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych
- większa dbałość o ekosystem
- możliwość uzyskanie dopłat, a tym samym obniżenie kosztu zakupów nawozów sztucznych