Dokument ten ustanawia ramy dalszej współpracy pomiędzy stronami w zakresie wymiany wiedzy w obszarach obejmujących rozwiązania w zakresie produkcji biogazu i biometanu pochodzącego z rolnictwa i odpadów organicznych, jak również wdrożenie rozwiązań technologicznych w celu zwiększenia lokalnej produkcji biogazu i biometanu. Zacieśnia także relacje handlowe z przedstawicielami duńskich firm produkujących zieloną energię.
„Duński sektor biogazu przez lata stał się silnym dostawcą zielonej energii i demonstruje innowacyjne i alternatywne rozwiązania na rynku o wysokim priorytecie politycznym. Dania jest liderem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii, ponieważ instytucje publiczne i podmioty rynkowe ściśle ze sobą współpracują w ramach partnerstw publiczno-prywatnych. Wysokie zasoby biomasy pozwoliły Danii uzyskać 40% udział biometanu w sieci gazowej. Dania dąży do osiągnięcia 100% udziału biometanu w sieci gazowej do 2023 r. i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 70% w stosunku do poziomu z 1990 r. Dzisiejsze podpisanie umowy między Działem Handlowym Ambasady Królestwa Danii a Grupą ROMGOS w dziedzinie zielonej energii z biogazu i produkcji biometanu sygnalizuje ciągłe doskonalenie w sektorze biogazu. Mamy nadzieję, że nasza pomysłowa współpraca instytucji publicznych, przemysłu, środowisk akademickich i społeczności lokalnych może wspierać i być korzystna dla poprawy polskiego i duńskiego sektora biogazu jako całości” – powiedział Jeppe Juul Petersen, Attaché ds. Rolno-Spożywczych, Lider Zespołu Regionalnego w Europie Środkowo-Wschodniej Ambasady Królestwa Danii w Polsce.
Grupa Romgos chce być aktywnym podmiotem transformacji energetycznej przyczyniając się do rozwoju rynku biometanu w Polsce. Dlatego planuje budowę nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie zakładów produkcji nawozów i paliw organicznych.
„Jedna z naszych spółek, Romgos Bio Energia, jest w trakcie pozyskiwania decyzji administracyjnych na budowę kilkunastu innowacyjnych instalacji, które będą przetwarzały odpady organiczne w nawóz i biometan. Dzięki temu ograniczamy
konieczność składowania odpadów, podczas którego uwalniane są znaczne ilości metanu do atmosfery, które negatywnie wpływają na środowisko. Tym samym wypełniamy zapisy dyrektywy RED II i RED III. Dlatego cieszy nas współpraca z duńskimi kolegami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu rozwiązań technologicznych dotyczących wytwarzania biogazu i biometanu” – powiedział Miszel Gwiazdowski, Prezes Zarządu.
Romgos Bio Energia odpowiada za budowę zakładów produkcji nawozów i paliw organicznych oraz jest częścią Grupy Romgos, która od 25 lat realizuje inwestycje na rynku budownictwa energetycznego i gazowniczego oraz w zakresie budownictwa ogólnego i odnawialnych źródeł energii.